Medikal Egzersiz

Medikal Egzersiz

Medikal egzersiz kişinin rahatsızlığından (ortapedik nörolojik postürel) kaynaklı bireyin iyi bir rehabilitasyon sonrası bireye özel hazırlanan egzersiz türüdür. Yani fiziksel engellilik oluşturan problemlerin giderilmesi ya da tedavisi amacıyla kişinin fonksiyonel hareketliğinde artışı sağlayarak bireyin ,kas kuvvetini kas esnekliğini kas dayanıklılığını kas koordinasyon ve becerisini geliştiren egzersiz türüdür. Medikal Egzersiz yoğun ter atarak ağırlıkla makinelerle yapılan egzersizlerin dışında vücudun izin verdiği açılarda kuvvetlendirilmesi ve vücudun izin vermediği açıları arttırmaya yönelik yapılan egzersizlerdir.

Egzersizin kas kuvvetini, dayanıklılığını, esnekliğini arttırma, kiloyu azaltma ve koruma yanı sıra kardiyovasküler hastalık ve tromboz riskini azaltma, kan yağ ve glikoz düzeylerini düşürme, psikolojik durumu ve uyku kalitesini düzeltme, kemik mineral yoğunluğunu arttırma, bazı kanser tiplerini ve kronik ağrıyı azaltma gibi birçok olumlu etkileri vardır. Yetişkinlerde egzersiz ve fiziksel aktivitenin sağlık yararları üzerine güçlü kanıtları bulunmaktadır.

Peki medikal egzersizi ne kadar yapmalıyım sorularınızı duyar gibiyiz bunu cevabını sizlere verecek olan vücudunuzdur. Medikal egzersiz bireye özel hazırlandığı gibi bitişi de bireye özeldir kişin probleminin bitmesi ya da minimuma azalmasıyla beraber fizyoterapisti ile yaptığı medikal egzersizleri sonlandırabilip antrenörleriyle egzersize devam etmelilerdir. Neden egzersizlere problemim bittikten sonra devam etmeliyim gelin birde bunu konuşalım.

Bunun tam olarak cevabı Teknolojik olanaklar insanların hayatını kolaylaştırırken hareket etmelerini kısıtladı. İnsanlar neredeyse yürümeyi unutmak üzere. Merdiven yerine asansör kullanıyoruz, tam evimizin önündeki durakta otobüsten inmeye özen gösteriyoruz, yakın mesafelerdeki iş yerlerine bile araba ile gidiyoruz, yürüyen merdiven görürsek diğer merdivenleri unutuyoruz. Bu hantal ve hareketsiz hayatı küçük egzersizler yaparak renklendirebilirsiniz.

  • Hiç de zor olmayan, her zaman vakit ayırabileceğiniz basit hareketler zinciri olan egzersizlerin faydalarını hiç düşündünüz mü?
  • Oluşabilecek sakatlıkları engellediğini düşündünüz mü?
  • Sağlık harcamalarınızı azaltabileceğini düşünüz mü?
  • Yaşla beraber gelecek zayıflıklara sizi hazırladığını?

İşte tam olarak bu yüzden hayatımıza dahil edip çıkarmamamız gereken bir aktivite haline getirmeliyiz egzersizlerimizi ne de olsa her yerde duyduğumuzun gibi çağımızın hastalığı hareketsizlik değil miydi hadi gelin birlikte savaşalım bu hastalıkla.

social position

Bu gönderiyi paylaş