Osteopati Tedavi

Osteopati Nedir?

Osteopati kas iskelet ve sinir sistemi hastalıklarını dolaşımsal, sinirsel ve mekanik açıdan düzelten tamamlayıcı bir tıp mesleğidir. Osteopati, sadece hastalığı veya hastayı rahatsız eden bulguyla  yetinmez tüm vücudu değerlendirir ve oluşan problemin altında başka bir yapı olup olmadığını testlerle değerlendirir ve özelleşmiş manuel (el) teknikleriyle düzeltir.

Osteopati nasıl değerlendirir?

Hastanın öncelikle problemini dinler. Hastanın problem öyküsünden sonra ayrıntılı bir şekilde, özelleşmiş test ve tekniklerle kas, eklem fasya ve organsal yapıların biyomekanik durumuna ve beraber işleyiş kalitesine bakar. Nörolojik, ortopedik, nörovasküler ve osteopatiye özgü inhibisyon ve fasilitasyon tekniklerle ağrının veya semptomun nedeni incelenir. Hastalık sadece bir yapıyı değil o yapıyla ilgili bütünü(damar, sinir, kas, organ vs) etkiler. Değerlendirme bu bağlamda kapsayıcıdır.

Türkiye’de Osteopati

Lisans eğitimini tamamlamış fizyoterapistlerin ve hekimlerin meslek sonrası almış olduğu 1500 saati bulan ve 5 yıl süren bir uzmanlık mesleğidir. Türkiye’ de, Almanya’nın en büyük Osteopati okulunu temsil eden Türkiye IFAO(InstituteForAdaptedOsteopatie) okulu 2008 yılından beri mezun vermektedir. Bu okulu bitiren profesyoneller Osteopat unvanını kullanmaktadır.

Osteopati neye bakar?

Osteopati disfonksiyonları tedavi eder. Disfonksiyonlar vücudun hastalık oluşmadan önceki işleyiş aksaklıklarıdır. Hastalık sonrası bu aksaklıklar daha ciddi kendini gösterir. Karaciğer disfonksiyonları organın yansıyan ağrılarını veya semptomlarını gösterdiği halde karaciğer fonksiyon testleri negatif çıkabilir.

Osteopati vücut yapılarının birbiriyle bağlantılı çalışmasına, işleyişine ve fonksiyonlarına bakar. Hastalık bir anda oluşmaz. Hasarlanma olmadan önce işleyişte, harekette, dolaşımda ve sinirsel iletimde bozukluklar ve bunlarla ilgili semptomlar çıkar. Boyun ağrıları veya tutulmalar o bölgenin sağlığının boyun kavisinin (lordoz) sıkıntılı olduğunu düşündürür. Mide şikayetleri yanmaları mide ve komşu yapılarının disfonksiyonunu sinirsel blokajlarını(tıkanıklığı) hakkında bilgi verir, önlenmezse gastrit hatta ülser görülebilir.

Tedaviler vücudun kendini iyileştirmesi (otoregülasyon) mekanizmalarına dayanır. Vücudun semptom ve hastalıklarda mücadele edebilmesi için uygun nöral(sinirsel) ve dolaşımsal tedavisi öncelik gerektirir.

Hastanın temel problemi organsal fonksiyon bozukluğu ise tedavi önceliği organı düzeltmek olabilir. Vücudun en çok etkilendiği yapı genellikle ilk düzeltilmesi gereken yapıdır. Bundan sonra diğer yapılar da düzeltilerek hasta, sağlıklı bir bedene kavuşturulur.

Örneğin, başımız ağrıdığında omurga, organ, çene problemleri vb bir çok etkilenim sonucu ortaya çıkmış olabilir. Çözüm için iki seçenek vardır. Ya ağrıyı keseriz (ilaç vs.) ya da ağrıya sebep olan problemi bulup çözeriz. Osteopati, hastalığa/semptoma neden olan etkenleri ayırıcı testlemelerle bulur, esas kaynağı çözmeyi öncelikli sayar ve bu doğrultuda tedavi planlar.

Bizimle hemen iletişime geçin

Kayropraktik ve Osteopati hakkında merak ettiğiniz tüm konuları hemen WhatsApp üzerinden mesaj yolu ile bize sorabilirsiniz…

Hızlı Bilgi Alın
Bizimle hemen iletişime geçin

Kayropraktik ve Osteopati hakkında merak ettiğiniz tüm konuları hemen WhatsApp üzerinden mesaj yolu ile bize sorabilirsiniz…