Bel Ağrıları ve Bel Fıtıkları

Bel Ağrısı ve Bel fıtığında Kayropraktik ve Osteopati tedavisi

Bel Ağrısı ve Bel fıtığında Kayropraktik ve Osteopati tedavisi

Bel ağrısı herkesin hayatı boyunca bir kez olsun yaşanabileceği başlıca sorunlardandır. Vücudumuzda dik durmamızı öncelikle omurgamız sağlar. Omurganın en fazla yük aldığı bölge bel bölgesidir.Bu nedenle en çok ağrı ve fıtıklar belde oluşur. Uzun süreli oturanlarda, ağır yük taşıyan meslek gruplarında bel fıtığı daha yaygındır.

Her bel ağrısı bel fıtığı kaynaklı  değildir. Bel ağrılarının sadece  %1-4’ü bel fıtığı kaynaklıdır.  Toplumda bir çok kişide  MR çekildiğinde fıtık çıkabilir. Ancak bu durum herhangi bir ağrı oluşturmayabilir.  Bu yüzden bel ağrısı yaşayan kişilerde bel fıtığı olsa bile bel ağrısının kaynağı omurga yapılarındaki biyomekanik bozukluklardan  kaynaklanabilir. Türkiye’de bel fıtığından kaynaklı bel ağrısı ve sinir basılarının yalnızca %3-7 ameliyatlıktır.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

  1. Bel fıtığı durumlarında öncelikle belde ağrı hissedilebilir.
  2. Bel kaslarında tutulmalar görülür. Hareket etmekte zorlanmalar yaşanır.
  3. Bel fıtıklarında sinire bası oluşturacak ödemsel bir durum varsa ayaklarda ve bacaklarda ağrı, karıncalanma  ve uyuşma görülür.
  4. Eğilirken, sağa-sola dönerken veya ayakta durmakta zorluklar çekilebilir.
  5. Kalçada batma hissi yaşanır.
  6. Uzun süren bel fıtıklarında bacaklarda güçsüzlük olabilir.

Bel Ağrısı ve Bel fıtığında Kayropraktik ve Osteopati

Bel ağrıları bir çok sebepten olabilir. Kabaca mekanik ve mekanik olmayan bel ağrıları olarak yaklaşmak büyük önem taşır. Çoğu bel ağrısı mekanik kaynaklıdır. Bel omurlarındaki hareket kısıtlılıkları ve bozuklukları , sakroiliak eklemde görülen hareket bozuklukları başta olmak üzere bel hareketlerinde işleve göre bağlar, kaslar vs problemleri en çok etkilenen yapılardır. Anamnezde(hastalık öyküsü) ve  fizik muayenede elde edilen veriler doğrultusunda hastanın yaşadığı sorunun sebebi anlaşılır. Tanının desteklenmesi için görüntüleme tekniklerine başvurulabilir.

Bel Ağrısı ve Bel fıtığında Kayropraktik ve Osteopati tedavisi

Bel Ağrısı ve Bel fıtığında Kayropraktik ve Osteopati tedavisi

Bel ağrısı ve bel fıtığı tedavisinde uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesi Kayropraktik ve Osteopatidir. Kayropraktik ile omurgadaki eklem ve sinir üzerindeki baskı kaldırılarak hem hareket kısıtlılığı hem de fıtığın oluşturduğu ağrı ortadan kaldırılır. Osteopati ile fıtık sonucu oluşmuş ödem azaltılıp , dolaşım arttırılarak fıtık iyileşmesi sağlanır. Egzersizlerle kas ve bağ dengesi sağlanarak tedavinin kalıcılığı sağlanmış olur.

Bizimle hemen iletişime geçin

Kayropraktik ve Osteopati hakkında merak ettiğiniz tüm konuları hemen WhatsApp üzerinden mesaj yolu ile bize sorabilirsiniz…