Boyun Ağrıları ve Boyun Fıtıkları

Boyun ile ilgili sıkıntılar son derece yaygındır. Çoğu kişi hayatının herhangi bir evresinde boyun ağrısı yaşamıştır. Genellikle sabah uyanınca boyunda ağrı, soğukta kalma sonrası boyunda tutulma, sağa sola döndürememe durumunu çoğu kişi yaşamıştır. Boyun  tutulmaları, boyun kaslarında incinmeler ve boyun fıtıkları omurga muayenesi gerektiren önemli bir durumdur.

Boyunla ilgili ağrılar boyun dışında kola ve başa yansıyabilir. Kolda ağrı,uyuşma ve karıncalanma hissi boyun omurlarıyla ilgili olabilir.

Boyun Düzleşmesi

Boyunda yedi omur seviyesi bulunur. Bu omurların sayesinde başımızı sağa sola döndürebiliyor öne  ve arkaya götürebiliyoruz. Bu omurların birbirine göre bir duruşu ve uyumu söz konusudur. Boyundaki lordoz dediğimiz kavis, eklem ve kas sağlığı ile ilişkilidir. Boyun düzleşmesi bu kavisin bozulduğu durumlarda çıkan, sinirleri ve sinir kanalını korumak için gelişen vücudun bir adaptasyonudur. Boyunda görülen hareket kısıtlılıkları düzeltildiği zaman sinirlere baskı riski kalkar ve vücudun oluşturduğu düzleşme toparlanır.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun Ağrıları ve Boyun Fıtığı Tedavisinde Kayropraktik ve Osteopati Boyun  fıtığı belirtileri kola , ele ve başa yayılan ağrı olarak kendini gösterir. Örneğin; baş hareketleri ile sol kol uyuşması görülüyorsa boyun fıtığı olabilir. Ortopedik ve nörolojik testler ile radyolojik bulgular birbiriyle örtüşüyorsa  kas kuvveti ve refleks testleri yapılır. Kuvvet kaybı ve his kaybı oluşmamışsa fıtık seviyesinde oluşan baskı Kayropraktik ve Osteopati bütüncül tedavi ile baskı kaldırılarak hasta şikayetlerinden kurtulur.

Boyun Ağrıları ve Boyun Fıtığı Tedavisinde Kayropraktik ve OsteopatiÇoğu baş ağrısı boyun kaynaklı omurlarda görülen hareket kısıtlığı ve eklemin eksen(pozisyon) bozukluğundan kaynaklanır. Özellikle boyundan başlayıp başa doğru yayılan ağrılarda Kayropraktik ve Osteopatik açıdan değerlendirme büyük öneme sahiptir. Baş ağrısının başlama şekli, yayılımı ve görüldüğü yer detaylı sorgulama gerektirir. Bu ağrıyı oluşturan etkilenimi düzeltmek ağrının kalıcı olarak geçmesini sağlar.

Boyun sağlığı eklem,bağ ve kas yapılarına bağlı olduğu gibi dolaşımsal yapılara da bağlıdır. Boyun ön bölgesinde bulunan yapılarda(kaslar ve organsal) aynı zamanda değerlendirilmelidir. Boyunda görülen ağrıların altında yansıyan ağrı dediğimiz bir durumda olabilir. Detaylı muayene ile anlaşılır.

Boyun Ağrıları ve Boyun Fıtığı Tedavisinde Kayropraktik ve Osteopati

Hasta önce Kayropraktik muayene ile değerlendirilir. Değerlendirme sonrası boyun ağrısını ve fıtığını etkileyen omurga eksen problemleri ve eklem üzerine binen baskı ortadan kaldırılır. Osteopatik değerlendirmeler ile boyun yapılarını etkileyen organsal yansımalar ve fasyal gerginlikler tespit edilip düzeltilir. Böylece boyun ile ilgili tüm kaslar, dokular ve eklemler rahatlatılmış olur. Tedavi sonrası hastaya özgü boyun egzersizleri verilerek tedavi sonlandırılır.

Hızlı Bilgi Alın
Bizimle hemen iletişime geçin

Kayropraktik ve Osteopati hakkında merak ettiğiniz tüm konuları hemen WhatsApp üzerinden mesaj yolu ile bize sorabilirsiniz…

Bizimle hemen iletişime geçin

Kayropraktik ve Osteopati hakkında merak ettiğiniz tüm konuları hemen WhatsApp üzerinden mesaj yolu ile bize sorabilirsiniz…