Hazımsızlık

Hazımsızlık(dispepsi) bir hastalık değildir. Sindirim sistemi organlarıyla ilgili bir semptomdur.  Üst karın bölgesinde şişkinlik ve ağrı olarak tarif edilir. Kişide geğirme hissi, mide, safra, safra kanalı ve bağırsaklar ile ilgili problemler sonucunda hazımsızlık görülebilir.

  • Gastroözofageal reflü hastalığı başta olmak üzere mide ile ilgili hastalıklarda görülme oranı çok yüksektir. Mide duvarındaki tahriş ile bilinen ülserde de hazımsızlık çok görülür.
  • Yemek sonrası görülen normalden fazla hissedilen dolgunluk hissi dispepsi açısından değerlendirilmelidir.
  • Hazımsızlığın organik kökenli mi yoksa fonksiyonel kökenli mi olduğu önemlidir.
  • Organik kökenli hazımsızlık şikayetlerinde bu semptomu açığa çıkaran herhangi bir organ hasarı veya hastalığı var mı diye bakılır.

Fonksiyonel özellikte olan hazımsızlık hissi, daha yaygın olup defekasyonla (dışkılama)ile geçmeyen şişkinliklerle anlaşılır . Endoskopi ile bakıldığında herhangi bir organik hastalık söz konusu değildir.   Sindirim sistemi organlarında hareketsel ve yapısal bozukluklar sonrası açığa çıkan fonksiyonel dispepsi osteopati ile düzeltilebilen organ disfonksiyonlarına işaret eder.

Hazımsızlık Tedavisinde Osteopati

Hazımsızlık kayropraktik ve osteopati tedavisi

Hazımsızlık kayropraktik ve osteopati tedavisi

Başta mide olmak üzere sindirim sistemi ve boşaltım sistemi organları ve yapıları osteopatik açıdan değerlendirilir. Mide ve Özefagus(yemek borusu) arasındaki işleyişsel ilişki son derece önemlidir. Yemek borusu karın ve göğüs organları arasında bulunan diyafram kasının içinden geçerek mide ile uyumlu çalışır. Diyafram kası kasılabilen, bazende bir pozisyonda (yukarda ya da aşağıda) kalabilen önemli bir yapıdır. Aynı zamanda göğüs kafesi basıncı ve karın bölgesi basıncı arasında bir denge kasıdır. Bu kas belin ilk üç omuruna yapışıktır. Hazımsızlık ve üst karın bölgesi şikayetleri ile beraber belde ağrı görülmesi diyaframın değerlendirilmesini gerektirir.

Omurgadaki hareket kısıtlılıkları, eğrilikler ve sinir basısı, sinir sistemi üzerinde fasilitasyon(artırıcı) veya inhibisyon(azaltıcı) etki yapar. Bu etkilenme mideye giden sinir üzerinde ise midenin fizyolojik açıdan düzgün çalışmamasına neden olur. Midenin yeterli asidik ortamı ve hareketliliği etkilenebilir. Bu da organda semptomlar ve zamanla hastalıklar oluşturabilir.

Bağırsak sağlığı ve immün(bağışıklık) sistem sağlığı hazımsızlık problemlerinde göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlardan başka bir çok etkilenim hazımsızlık yapabilir. Hazımsızlığın temel sebebi detaylıca değerlendirme sonrası ortaya çıkar.

Bizimle hemen iletişime geçin

Kayropraktik ve Osteopati hakkında merak ettiğiniz tüm konuları hemen WhatsApp üzerinden mesaj yolu ile bize sorabilirsiniz…