Skolyoz

Skolyoz

Skolyoz küçük yaştan itibaren özellikle kız çocuklarında daha sık görülen omurga eğriliği problemleridir. Doğuştan olduğu gibi sonradan da oluşabilir.

Skolyoz nedenleri nelerdir?

  • Tek taraflı çanta taşıma
  • Sürekli aynı pozisyonda oturma
  • Asimetrik omurga yüklenmeleri
  • Yaşanan fiziksel travmalar ve kazalar
  • Annelerin bebeklerini emzirirken omurgaya tekrarlı yanlış yüklenmeleri

Gibi bir çok sebepten skolyoz gelişebilir. Temelde iki tiptedir. C ve S skolyoz

Skolyoz Kayropraktik ve Osteopati Tedavi

Skolyoz Kayropraktik ve Osteopati Tedavi

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

  • -Omuz seviyelerinin eşitsizliği
  • -Öne doğru eğilirken sırtın bir tarafının daha yüksek olması
  • -Kalça seviyelerinin birbirinden farklı olması
  • -Eller yanda iken bir elin daha yukarı hizada olması
  • -Omur çıkıntılarının aynı hizada olmaması

Skolyozu düşündürebilir. Skolyozun fiziki muayene ve direk grafiyle(röntgen) kesin tanı konulması şarttır.

Skolyoz Kayropraktik ve Osteopati Tedavi

Skolyoz Kayropraktik ve Osteopati Tedavi

Skolyoz Kayropraktik ile Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle doğuştan mı sonradan mı oluştuğu tespit edilmelidir. Doğuştan oluşan skolyozlar için 40 dereceyi geçmiş ve kişinin sağlığını tehdit eder hale gelmişse skolyoz ameliyatı önerilir. Ameliyatlık derecede olmayan skolyozlarda skolyoz egzersizleri yapılır.

Sonradan oluşmuş fonksiyonel skolyozlar için kişinin tüm omurgasını gösteren röntgen filmiyle beraber Kayropraktik muayene ile tedavi planlanır. Bu eğriliği oluşturan kemik ve eklemin eksen bozuklukları doğru bir şekilde düzeltilerek omurganın genel eğriliği tedavi edilir.

Tedavi boyunca kişiye özgü skolyoz egzersizleri yapılır. Kişi, Kayropraktik tedavi ve egzersizler sayesinde eğrilinin derecesi azaltılmış ve oluşturduğu ağrılardan kurtulmuş olur. Genel itibariyle skolyoz için Kayropraktik tedavi haftada bir olmak üzere ilk ay 4 seans , bir ay sonra 1 seans ve sonraki ay 1 seans  şeklinde alınarak 3 ayda toplam 6 seans yapılır.  Bu süre içerisinde düzenli olarak skolyoz egzersizleri yapılır. Sonunda bir skolyoz röntgeni daha çekilerek açılardaki değişim kontrol edilir ve 3 ay sonrası için kontrole çağırılır. Bu tedavi düzeni kişinin yaşı , cinsiyeti ve diğer problemlerine göre değişkenlik göstermekte olup Kayropraktik açıdan en uzun seans ve zamanlı tedavi programıdır.

Skolyoz erken yaşlarda tespit edilirse tedavi edilmesi daha kolay olan bir problemdir. Bu yüzden çocukluktan ileriki yaşlara kadar Kayropraktik muayenenin her yıl rutin yapılması sağlık açısından çok önemlidir.

Bizimle hemen iletişime geçin

Kayropraktik ve Osteopati hakkında merak ettiğiniz tüm konuları hemen WhatsApp üzerinden mesaj yolu ile bize sorabilirsiniz…

Canlı Destek
WhatsApp
WhatsApp Canlı Destek