Spor Yaralanmaları

Spor yaralanmaları sadece sporcuları değil, sporla uğraşan, düzensiz ve düzenli spor yapan herkesin yaşayabileceği yaralanmaları kapsar.

Spor yaralanmaları kayropraktik ve osteopati tedavi-min

Spor yaralanmaları kayropraktik ve osteopati tedavi-min

Hayat kalitesini artırmak amacıyla yapılan sporlar bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Sporun tipi, sıklığı, şiddeti kişiden kişiye göre değişebilir.  Kondisyon, performans, esneklik, hız, patlayıcı kuvvet başta olmak üzere sporda fonksiyonel uygunluk yeterli değilse spor esnasında yaralanma ihtimali artar.  Kişinin uygun kas iskelet sistemine sahip olması gerekir. Yapılan sporun türüne göre vücut uygunluğu örtüşmelidir. Spordaki aktivitelerle kişinin sağlığının uygunluk göstermesi hem başarıya hem de sağlıklı bir şekilde spor yapmaya olanak sağlar.

Sağlıklı kalabilmek ve ciddi efor ve kuvvet gerektiren sporsal aktiviteleri başarılı bir şekilde yapabilmek için vücut sistemlerinin yeterli olması gerekir. Buna yüklenebilirlik denir. Kişinin yüklenebilirliği yeme içmesinden tutun, bacak kaslarındaki gerginliğine, sigara-alkol kullanmasına, omurga sağlığına ve diğer sistemlerin(dolaşım, sinir,boşaltım vs) birbiriyle uygun çalışmasına bağlıdır. Vücut ne kadar sağlıklı ise yüklenebilirlilik o kadar fazladır. Hastalığa yakalanma veya yaralanmama ihtimali buna bağlıdır.

 

Spor yaralanmaları kayropraktik ve osteopati tedavi-min

Spor yaralanmaları kayropraktik ve osteopati tedavi-min

Kaza ve travma dışı basit bir sebeple yaralanmaların çoğu bu yüklenebilirliğin azaldığını göstermektedir. Spor esnasında bağ yaralanmaları, kas incinmeleri, eklem yaralanmaları, burkulmalar ve kırıklar oldukça fazla görülür. Aynı tip yüklenmeler ve dayanıklılık gerektiren hareketlerde yumuşak doku yapıları, kas kemik tendon yapıları yatay,dikey ve çapraz başta olmak üzere bir çok yönden gerilime, baskıya, sıkışmaya uğrayabilir. Yumuşak dokunun bu nedenle dolaşımsal açıdan sağlıklı olması gerekir. Dolaşımsal bir problemi gelişen kas veya dokunun esnekliği iyi değildir. Varisli bir kişinin haftada bir halı sahada futbol oynaması yaralanmaya yatkınlığı arttırır. Yetersiz su-sıvı tüketimi de son derece önemlidir.

Bizimle hemen iletişime geçin

Kayropraktik ve Osteopati hakkında merak ettiğiniz tüm konuları hemen WhatsApp üzerinden mesaj yolu ile bize sorabilirsiniz…